2020-10-12 13:17
Projekt edukacyjny "Lelów miejsce spotkania kultur"- warsztaty wycinanki żydowskiej

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie realizował projekt pod nazwą „Lelów miejsce spotkania kultur”, który został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ten miał na celu przybliżenie historii, zwyczajów i kultury zarówno polskiej jak i żydowskiej, a także tego jak w przeszłości przenikały się obie kultury.

W ramach projektu przeprowadzone zostały cykle warsztatów edukacyjnych. I tak w dniach 10-12 września 2020 r. odbyły się warsztaty wycinanki żydowskiej. Wycinanki, jako domena artystycznej twórczości ludowej, mogą być również wyrafinowanymi dziełami sztuki, zawierającymi głęboką i ciekawą symbolikę. Wycinanka była od wieków jednym z najbardziej interesujących i, jak dotychczas, mało zbadanych, przejawów żydowskiej sztuki narodowej. Niegdyś wycinanka żydowska uchodziła za najciekawszą na świecie. Pod jej ogromnym wpływem była polska wycinanka ludowa. Dzisiaj coraz więcej osób fascynuje się tą z pozoru prostą lecz jednocześnie magiczną sztuką. Niezwykła magia tkwi w kawałku papieru i ostrzu nożyczek i coraz więcej osób pragnie poznać tajniki tej niezwykłej sztuki.

Zorganizowana została także wystawa wycinanki żydowskiej jednego z bardziej utalentowanych artystów w naszym regionie- pana Grzegorza Dudały, który poprowadził u nas również warsztaty wycinanki. Uczestnicy przygotowali przepiękne prace, z których także została przygotowana wystawa, można ją oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie w okresie od 01.10- 30.11.2020 r.

2003 - 2020