2020-10-12 12:53
Projekt edukacyjny "Lelów miejsce spotkania kultur"- warsztaty tańca polskiego i żydowskiego

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie realizował projekt pod nazwą „Lelów miejsce spotkania kultur”, który został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ten miał na celu przybliżenie historii, zwyczajów i kultury zarówno polskiej jak i żydowskiej, a także tego jak w przeszłości przenikały się obie kultury.

W ramach projektu przeprowadzone zostały cykle warsztatów edukacyjnych. I tak w dniach od 24 sierpnia do 4 września 2020 r. odbywały się warsztaty taneczne, poświęcone obrzędowym tańcom kultury polskiej i żydowskiej. Taniec towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. W większości tradycyjnych społeczności taniec stanowił istotny element wielu rytuałów i zwyczajów, a także spełniał funkcje społeczne – wzmacniał więź społeczną w odczuwaniu przynależności do określonej grupy ludzkiej. Taniec zbliża ludzi, wyzwala radość, rozwija poczucie rytmu oraz harmonie ciała i ducha. Tańczyć może każdy niezależnie od umiejętności i wieku. Czy jest piękniejszy sposób na porozumienie między ludźmi niż taniec? Nie potrzeba słów do wspólnego przeżywania muzyki. Taniec w kręgu łączy. W kręgu wszyscy są równi, wszyscy są razem. Taniec jest odzwierciedleniem tego, co nazywamy „duszą narodu”.

2003 - 2020