2020-10-12 11:19
Projekt edukacyjny "Lelów miejsce spotkania kultur"- zwiedzanie synagogi i ohelu

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie realizował projekt pod nazwą „Lelów miejsce spotkania kultur”, który został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ten miał na celu przybliżenie historii, zwyczajów i kultury zarówno polskiej jak i żydowskiej, a także tego jak w przeszłości przenikały się obie kultury.

W ramach projektu przeprowadzone zostały cykle warsztatów edukacyjnych. I tak w dniach 29-30 sierpnia 2020 r. odbyło się zwiedzanie synagogi i ohelu z możliwością wysłuchania opowieści o historii chasydów lelowskich i życiu cadyka Dawida Bidermana. Wielokulturowy świat sztetla, czyli miasteczka polsko-żydowskiego, jakim był Lelów oraz więź łączącą jego polskich i żydowskich mieszkańców, zostały bezpowrotnie zniszczone w wyniku zagłady. Coroczne przyjazdy chasydów w rocznicę śmierci cadyka Dawida Bidermana tylko częściowo zapełniają pustkę po wielokulturowym świecie Lelowa.

2003 - 2020