2020-10-13 15:10
Projekt edukacyjny "Lelów miejsce spotkania kultur"- spotkanie- kolacja szabatowa

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie realizował projekt pod nazwą „Lelów miejsce spotkania kultur”, który został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ten miał na celu przybliżenie historii, zwyczajów i kultury zarówno polskiej jak i żydowskiej, a także tego jak w przeszłości przenikały się obie kultury.

W ramach projektu odbyły się cykle warsztatów edukacyjnych oraz spotkania, wykłady i projekcja filmu. Oprócz tych działań w dniu 9 października 2020 r. zorganizowana została rónież kolacja szabatowa. To specjalny czas, który spędza się z rodziną i przyjaciółmi, wspólnie smakując żydowskich potraw, śpiewając pieśni oraz dzieląc się refleksjami na temat minionego tygodnia. W tym szczególnym dla społeczności żydowskiej dniu, uczestnicy mieli okazję posmakować koszernych potraw oraz bliżej poznać żydowskie zwyczaje.

Wszystkie potrawy, które znalazły się na stole w tym dniu powstały w ramach warsztatów kulinarnych pod okiem fachowców, doskonale znających się na kuchni i smakach żydowskich.