2020-10-12 14:42
Projekt edukacyjny "Lelów miejsce spotkania kultur"- warsztaty muzyki polskiej

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie realizował projekt pod nazwą „Lelów miejsce spotkania kultur”, który został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ten miał na celu przybliżenie historii, zwyczajów i kultury zarówno polskiej jak i żydowskiej, a także tego jak w przeszłości przenikały się obie kultury.

W ramach projektu przeprowadzone zostały cykle warsztatów edukacyjnych. I tak w dniach 8-21 września 2020 r. odbyły się warsztaty muzyki polskiej. Uczestnicy mieli okazję do poznania tradycyjnych pieśni i muzyki polskiej wsi, przechowanej przez społeczność polską, a pamiętające jeszcze czasy, gdy Żydzi żyli na lelowskiej ziemi i współtworzyli polską kulturę. W wielu polskich pieśniach są widoczne wpływy kultury żydowskiej: słowa opowiadające o życiu Żydów, elementy języka jidysz czy też cechy charakterystyczne dla muzyki żydowskiej: skala, melodyka, rytmika. Podczas warsztatów uczestnicy mogli dostrzec w muzyce przeplatające się elementy polskiego folkloru i żydowskiej muzyki ludowej.

2003 - 2020