2019-11-14 13:04
11 Listopada

W poniedziałek, 11  listopada w  Lelowie odbyły się uroczyste obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.  W uroczystościach  uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe i jednostki ochotniczych straży pożarnych, Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy GOK w Lelowie oraz przedstawiciele Orkiestr z Drochlina i Nakła, harcerze, uczniowie oraz mieszkańcy gminy.
Uroczystości rozpoczęły się zbiórką o godz. 10.00 na placu szkolnym, gdzie przedstawiciele Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego złożyli kwiaty pod pomnikiem Walentego Zwierkowskiego.
Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie, gdzie odbyła się część artystyczna obchodów.
Po występach Radna Powiatu Częstochowskiego Marianna Dziura, Wójt Gminy Lelów Krzysztof Molenda oraz Przewodniczący Rady Gminy Władysław Jaworski skierowali słowa podziękowania do młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lelowie, która przedstawiła uczestnikom obchodów niecodzienną lekcję historii. Ponadto podziękowali wszystkim zebranym za obecność na uroczystości.
Uroczyste obchody zakończył przemarsz na plac kościelny w Lelowie, gdzie harcerze zaciągnęli honorowe warty, a przedstawiciele Władz Gminy, LTH-K, Domu Pomocy Społecznej w Lelowie oraz placówek oświatowych złożyli wiązanki kwiatów w miejscach upamiętniających walki narodowo-wyzwoleńcze. W kościele p.w. św. Marcina w Lelowie o godzinie 12.00 wspólnie odśpiewano hymn pod hasłem „Niepodległa do hymnu”, a następnie została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.
Późnym popołudniem na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie odbył się koncert pieśni patriotycznych „Radosna niepodległa” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego Ziemi Lelowskiej. Ponadto przybyli goście mogli skosztować upieczonego przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie ciasta o wyjątkowej nazwie „Płaszcz św. Marcina”, które już na stałe wpisało się w tradycję obchodów Święta 11 Listopada.