2019-10-16 09:40
156. Rocznica Bitwy pod Mełchowem

W sobotnie przedpołudnie, 28 września 2019 roku odbyły się uroczystości upamiętniające 156. Rocznicę Bitwy pod Mełchowem. Organizatorami obchodów byli: Gmina Lelów, Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie oraz Lelowskie Towarzystwo Historyczno – Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego. Tradycyjnie uroczystości rocznicowe rozpoczęły się złożeniem kwiatów na starym cmentarzu w Lelowie na mogile powstańczej. Mszę św. w intencji poległych bohaterów powstania 1863 roku w kaplicy św. Brata Alberta w Mełchowie odprawili kapelan Pułku Żuawów Śmierci Stanisław Strycherczyk oraz ks. kanonik Henryk Młynarczyk, proboszcz parafii św. Marcina w Lelowie. Po mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod zbiorową mogiłę powstańców, gdzie zaproszeni goście oraz delegacje złożyły wiązanki kwiatów: Lidia Burzyńska - Poseł na Sejm RP, Mariusz Trepka - Poseł na Sejm RP, Adrian Musiał w imieniu Pani Poseł Parlamentu Jadwigi Wiśniewskiej, Beata Kocik – Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Piotr Geremek – Zastępca Kierownika Biura ARiMR w Częstochowie w imieniu Szymona Giżyńskiego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stanisław Gmitruk – Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Krzysztof Smela – Starosta Częstochowski, Samorząd Gminy Lelów, Przedstawiciele Nadleśnictwa Koniecpol, Wojciech Prokop – Dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Straży Pożarnej w Koniecpolu, Przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej w Lelowie, Przedstawiciele Drużyny Harcerskiej Lelów, mieszkańcy wsi Mełchów, przedstawiciele KGW Mełchów, przedstawiciele OSW w Bogumiłku, przedstawiciele LTHK z Lelowa, Zgromadzenie Sióstr Albertynek. Następnie wygłoszono przemówienia okolicznościowe, oraz przeprowadzono Apel Poległych. Później zebrani mogli wysłuchać wspomnień o bitwie pod Mełchowem i poczuć atmosferę wydarzeń, które zostały przedstawione podczas inscenizacji walk z epoki powstania styczniowego. Stoczona bitwa oddziału, dowodzonego przez Zygmunta Chmieleńskiego, z wojskami rosyjskimi, była jednym z ważniejszych epizodów walk niepodległościowych.

Dzięki rekonstrukcji historycznej widzowie mogli cofnąć się do wydarzeń września 1863 roku i zobaczyć jak to wyglądało 156 lat temu. Po zakończonej bitwie na wszystkich czekała smaczna grochówka. Imprezę uświetnił pokaz rękodzieła kowalstwa wykonany przez Pana Marcina Jabłońskiego. Zdjęcia z bitwy za pewne nie oddadzą w pełni tego, co działo się podczas inscenizacji, ale niech będą
dla uczestniczących w obchodach przypomnieniem atmosfery sobotnich wydarzeń, a dla nieobecnych zaproszeniem na przyszły rok do udziału w mełchowskiej rekonstrukcji.