2018-11-15 13:30
Widowisko obrzędowe oraz koncert pieśni patriotycznych 11.11.2018 r.

W niedzielne popołudnie, 11 listopada 2018 r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie odbyło się widowisko obrzędowe pt. "U Morcina w starym młynie" oraz koncert pieśni patriotycznych z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości- "Radosna Niepodległa" w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego Ziemi Lelowskiej. Głównym celem działalności Zespołu jest kultywowanie i promowanie pobliskich tradycji, języka gwarowego i zwyczajów poprzez muzykę taniec, śpiew ludowy, a w szczególności odkrywanie bogactwa, piękna i szlachetności z przeszłości, integrację społeczności lokalnej wokół miejscowej kultury ludowej.  „U Morcina w starym młynie” to kolejny spektakl obrzędowy opisujący tradycje świętomarcińskie związane ze św. Marcinem - patronem Kościoła w Lelowie, ale także patronem młynarzy, pracujących w dawnych młynach na terenie gminy.

To kolejne już tego typu spotkanie w Dzień Niepodległości, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych. Na widowni zasiedli przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy oraz rodzina i przyjaciele artystów występujących na scenie. Widownia wypełniona była niemal po brzegi. Jako, że 11 listopada to także święto patrona naszej parafii- świętego Marcina- dla wszystkich uczestników zostało przygotowane ciasto o nazwie "Płaszcz Św. Marcina" wykonany przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie. Tym słodkim akcentem zakończyliśmy świętowanie odzyskania niepodległości przez Polskę.

2003 - 2017