2018-10-08 12:06
155. Rocznica Bitwy pod Mełchowem

W słoneczne przedpołudnie, dnia 29 września 2018 roku odbyły się uroczystości upamiętniające 155. rocznicę Bitwy pod Mełchowem. Organizatorami obchodów byli: Gmina Lelów, Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie. Tradycyjnie uroczystości rocznicowe rozpoczęły się złożeniem kwiatów na starym cmentarzu w Lelowie na mogile powstańczej. Mszę św. w intencji poległych bohaterów powstania 1863 roku w kaplicy św. Brata Alberta w Mełchowie odprawili kapelan Pułku Żuawów Śmierci Stanisław Strycherczyk, ks. kanonik Henryk Młynarczyk, proboszcz parafii św. Marcina w Lelowie oraz ks. Stanisław Swoboda proboszcz parafi pw. Św. Mikołaja w Nakle . Po mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod zbiorową mogiłę powstańców, gdzie przedstawiciele władz samorządowych oraz delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Następnie wygłoszono przemówienia okolicznościowe oraz przeprowadzono Apel Poległych. Później zebrani mogli wysłuchać wspomnień o bitwie pod Mełchowem i poczuć atmosferę wydarzeń, które zostały przedstawione podczas inscenizacji walk z epoki powstania styczniowego. Stoczona bitwa oddziału, dowodzonego przez Zygmunta Chmieleńskiego, z wojskami rosyjskimi, była jednym z ważniejszych epizodów walk niepodległościowych.

Dzięki rekonstrukcji historycznej widzowie mogli cofnąć się do wydarzeń września 1863 roku i zobaczyć jak to wyglądało 155 lat temu. Po zakończonej bitwie na wszystkich czekała smaczna grochówka. Zdjęcia z bitwy za pewne nie oddadzą w pełni tego, co działo się podczas inscenizacji, ale niech będą dla uczestniczących w obchodach przypomnieniem atmosfery sobotnich wydarzeń, a dla nieobecnych zaproszeniem na przyszły rok do udziału w mełchowskiej rekonstrukcji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia sobotnich uroczystości.

2003 - 2017