2018-08-24 15:05
Fotorelacja ze święta ciulimu- czulentu

W dniach 17 - 19 sierpnia 2018 roku już po raz szesnasty odbył się Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej - „XVI Święto Ciulimu - Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur.

Organizatorem imprezy był: Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie, tegorocznymi partnerami byli: Gmina Lelów, Lelowskie Towarzystwo Historyczno - Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Fundacja Rodziny Nissenbaumów, Żydowskie Muzeum Galicja oraz Tauron Dystrybucja. Założonymi celami festiwalu były m.in.: przedstawienie kultury żydowskiej i polskiej (muzyki, tańca, potraw), integracja społeczności polskiej i żydowskiej oraz kultywowanie tradycji regionalnych.                        

Podczas pierwszego dnia festiwalu w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie miała miejsce projekcja filmu pt. ,,Przyjeżdża orkiestra”, którego reżyserem jest Eran Kolirin. Dyskusję o filmie, jak co roku, poprowadził znawca tematyki żydowskiej dr Maciej Stroiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wszyscy uczestnicy mogli także obejrzeć wystawę zdjęć izraelskiego fotografa Gila Cohena- Magena „W kręgu chasydów”. Kolejnym punktem spotkania była promocja książki „Wieża Dawida. Chasydzi lelowscy” pod redakcją Michała Galasa i Mirosława Skrzypczyka. Następnie odbyło się rozstrzygnięcie IX Konkursu Potraw Regionalnych zorganizowanego pod patronatem Starosty Częstochowskiego. Oceny potraw dokonali znawcy kuchni żydowskiej i regionalnej- Pan Paweł Antas, Pani Jolanta Antas oraz Pani Joanna Sokolińska. Zwycięzcom konkursu wręczone zostały nagrody ufundowane przez Starostę Częstochowskiego Pana Krzysztofa Smelę oraz pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na degustację potraw regionalnych przygotowanych przez laureatów IX Konkursu Potraw Regionalnych. Każdy mógł spróbować przysmaków kuchni żydowskiej- czulentu oraz lelowskiego ciulimu, a pełnoletni uczestnicy skosztować koszernych wódek gatunkowych firmy Nisskosher z Bielska- Białej. Ponadto przez dwa dni trwania Festiwalu, można było skorzystać z możliwości zwiedzania ohelu i synagogi, po których oprowadzała studentka Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uroczyste otwarcie imprezy plenerowej nastąpiło w sobotę o godzinie 16:00, na początku zostali powitani zaproszeni goście, organizatorzy i sponsorzy festiwalu. Potem nastąpiło symboliczne zapalenie menory, którego dokonali przedstawiciele władz samorządowych oraz organizatorzy.

Po wystąpieniu zaproszonych gości rozpoczęła się część artystyczna festiwalu. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół folklorystyczny Ziemi Lelowskiej. Około godz. 17:30 rozpoczęły się występy zespołów z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie. Następnie na lelowskiej scenie wystąpiła Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie prowadzonej przez kapelmistrza- Panią Agnieszkę Skowrońską przy wsparciu Reprezentacyjnej Orkiestry Tempo z Iwanowic. Orkiestry dały niemal godzinny koncert, a zafascynowana publiczność i tak nie pozwoliła odejść im ze sceny bez bisów. Około godziny 19.30 na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru polski zespół pop-rockowy złożony przede wszystkim z dziennikarzy Radia Zet i RMF FM POPARZENI KAWĄ TRZY, który porwał niemal całą niezmiernie liczną publiczność do tańca. Muzyka zespołu jest mieszaniną wielu stylów muzycznych takich jak rock, punk, ska. W zespole zobaczyć można między innymi Wojciecha Jagielskiego oraz Jacka Kreta. Autorem większości tekstów zespołu jest Rafał Bryndal. Publiczność nie pozwoliła odejść zespołowi bez bisów. Na zakończenie odbyła się niespodzianka, zespół zagrał utwór razem z obiema orkiestrami dętymi. Następie około godziny 21.00 na scenie wszystkich zebranych pod sceną zabawiał folkowy zespół BACIARY. Kapela jest znana nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Wszystkie ich koncerty można uznać za bardzo udane.

Liczba uczestników drugiego dnia festiwalu została oszacowana na ok. 15 tys. osób.

Trzeci dzień festiwalu został poświęcony kulturze żydowskiej. Na początku miało miejsce uroczyste zapalenie menory przez przedstawicieli społeczności polskiej i żydowskiej. Należy wspomnieć, że Pan Krzysztof Molenda- Wójt Gminy Lelów już po raz drugi wręczył statuetkę „Lelowski Płaszcz” za zasługi dla Gminy Lelów. W tym roku statuetkę wręczono Państwu Katarzynie i Aleksandrowi Góreckim. Po uroczystym wręczeniu statuetki oraz przemowach zaproszonych gości na scenie wystąpił zespół Warszawska Orkiestra Sentymentalna- zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Zespół zagrał bardzo skoczne kawałki, a tym samym porwał część publiczności do tańca. Na scenie wystąpiły również zespoły wokalno - instrumentalne działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie prowadzone przez Panią Natalię Gadzhuk – Ozgę, a także laureaci Konkursu Piosenki Żydowskiej. Po nich zespół taneczny z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie zaprezentował taniec inspirowany muzyką żydowską. Następnie pod sceną odbyły się warsztaty tańca żydowskiego dla wszystkich chętnych uczestników festiwalu. Oprócz tego, była możliwość skorzystania z uczestnictwa w bezpłatnych warsztatach wycinanki żydowskiej oraz można było obejrzeć wystawę Grzegorza Dudały pt. „Wycinanka żydowska”.

Na zakończenie około godziny 18.30 na lelowskiej scenie zaprezentował się zespół Kapela Niwińskich.  Muzycy w swej grze starają się zachować jak najwięcej z ludowej maniery swoich mistrzów, uzyskać energetyczne brzmienie dawnych kapel weselnych. Dlatego też muzyka, którą grają, jest spontaniczna i pozbawiona aranżacji, a przede wszystkim taneczna. Członkowie kapeli zgłębiają i dokumentują przejawy kultury tradycyjnej Polski Centralnej. Chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła.

W trakcie trzydniowej imprezy każdy mógł spróbować przysmaków kuchni regionalnej i żydowskiej- ciulimu i czulentu lelowskiego promujących festiwal. Ciekawą propozycją była także możliwość zwiedzania synagogi i ohelu, po których oprowadzała studentka Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 Potrawy do degustacji w ilości 600 porcji promujące „Święto Ciulimu – Czulentu” zostały przygotowane przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie oraz wolontariuszy.            

2003 - 2018
Statystyki odwiedzin

Dzisiaj: 643
Bieżący miesiąc: 50232
OGÓŁEM: 1173830
Sponsorzy
Partnerzy
Copyright © 2011

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie


Projekt i wykonanie: Michał Marcinkowski