2018-02-21 13:19
Statuetka dla Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej

Już po raz 17 odbyła się uroczystość wręczenia Statuetek Starosty Częstochowskiego „Za zasługi dla Powiatu”. Zorganizowana z tej okazji gala miała miejsce 17 lutego w Filharmonii Częstochowskiej. W tym roku nominowano 18 osób i instytucji, w sześciu kategoriach. Podczas gali zaprezentowano wszystkich nominowanych, a następnie Starosta Częstochowski Krzysztof Smela wręczył laureatom te ważne wyróżnienia. 

Za wydarzenie roku uznano Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „Święto Ciulimu-Czulentu”. Lelowskie Spotkania Kultur Wyróżnienie jakie otrzymali organizatorzy Festiwalu na tegorocznej gali jest docenieniem pracy osób, które mocno angażują się w organizację święta. Dzięki zaangażowaniu pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie, Urzędu Gminy Lelów, członków Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego oraz wielu innych instytucji, osób, sponsorów wspierających organizację i przebieg Festiwalu, impreza zyskała swoją niepowtarzalną markę i jest rozpoznawalna już nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Festiwal Kultury Polskieji Żydowskiej „Świeto Ciulimu-Czulentu”. Lelowskie Spotkania Kultur jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce. W Lelowie organizowany jest rokrocznie od  2003 r. i ma przypominać wspólną historię Polaków i Żydów, pokazywać przenikanie się kultur, uczyć tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Nazwa święta pochodzi od tradycyjnych potraw: żydowskiej „czulentu” oraz lelowskiej „ciulimu”, która jest potrawą regionalną powstałą pod wpływem żydowskich zwyczajów kulinarnych. Ciulim został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i jest przykładem potrawy regionalnej Lelowa.

Statuetkę z rąk Starosty Częstochowskiego dla organizatorów Festiwalu odebrała dyrektor GOK w Lelowie p. Ewa Molenda, która jest również wieloletnim dyrektorem tej imprezy.

 

Statuetki w pozostałych kategoriach zdobyli:

"Edukacja i kultura": Anna Tarczyńska – Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie

"Samorządność i przedsiębiorczość": Jerzy Żurek – Wójt Gminy Konopiska

"Sport i turystyka": Grzegorz Dors – nauczyciel w Szkole Podstawowej w Piasku, trener Kabex LKS „Podkowa” w Janowie

"Polityka społeczna": Kazimierz Słobodzian – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy „Agape” w Częstochowie

"Osobowość roku, instytucja roku": Bożena Zalewska – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Częstochowie

W tej kategorii wyjątkowo przyznano dwie statuetki, druga trafiła na ręce Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Ruchowo Ich Rodzin i Przyjaciół „Prometeus” w Konopiskach.

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim nominowanym i nagrodzonym.

 

Po wręczeniu statuetek licznie zgromadzeni goście wysłuchali koncertu Janusza Radka z zespołem.

2003 - 2017
Statystyki odwiedzin

Dzisiaj: 288
Bieżący miesiąc: 8917
OGÓŁEM: 1044424
Sponsorzy
Partnerzy
Copyright © 2011

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie


Projekt i wykonanie: Michał Marcinkowski