2017-09-11 10:25
Uroczystości upamiętniające wydarzenia tragicznego września 1939 roku w Lelowie

4 września w Lelowie odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę tragicznych wydarzeń września 1939 roku. Uroczystości rozpoczęły się przemarszem z placu szkolnego do kościoła parafialnego w Lelowie, gdzie nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów oraz zapalenie zniczy na mogile Sługi Bożego Ignacego Trendy i w miejscach pamięci ofiar hitlerowskiej agresji. Następnie zebrani udali się na Mszę Św. za poległych żołnierzy i pomordowanych mieszkańców w kościele p.w. św. Marcina w Lelowie. Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali na cmentarz wojenny, gdzie odbył się apel poległych oraz złożono kwiaty i zapalono znicze. Na cmentarzu wojennym wspomnienie o wydarzeniach tragicznego września 1939 r. przybliżyli nam Krzysztof Molenda Wójt Gminy Lelów, Jerzy Karolczyk członek Lelowskiego Towarzystwa Historyczno – Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego. W dalszej kolejności słowa do zgromadzonych skierowali Grażyna Komendecka – córka porucznika Teodora Werbińskiego, który 4 września 1939r. poległ w bitwie pod Lelowem oraz tam spoczywa,  kapitan Janusz Więcławik  oraz Marianna Dziura Radna Powiatu Częstochowskiego.


Po uroczystościach odbył się „III Bieg Pamięci września 1939 r.” poprowadzony przez Halinę Wójcik i Marcina Dziurę nauczycieli wychowania fizycznego z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie.

 

 

Zwycięzcy poszczególnych kategorii:


Kategoria dziewczęta kl. IV-VII Szkoła Podstawowa

I miejsce: Monika Adamczyk

II miejsce: Kinga Kotarska

III miejsce: Ola Gorczyczyńska

 

Kategoria chłopcy kl. IV-VII Szkoła Podstawowa

I miejsce: Szymon Dylewski

II miejsce: Marcel Klimas

III miejsce: Kacper Zaława

 

Kategoria dziewczęta kl. II- III Gimnazjum

I miejsce: Karolina Dziura

II miejsce: Agata Gorzkowska

III miejsce:  Natalia Kitala

 

Kategoria chłopcy kl. II-III Gimnazjum

I miejsce: Dawid Foltyn

II miejsce: Kacper Sowiński

III miejsce: Bartosz Urbańczyk

 

Kategoria open mężczyzn

I miejsce: Mariusz Bobrowski

II miejsce: Zbigniew Falana

III miejsce: Mikołaj Skrzypczyk

 

 

Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe koszulki z rąk Krzysztofa Molendy Wójta Gminy Lelów, Ewy Molendy Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie oraz Renaty Samek Dyrektora Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie.

Na zakończenie zebrani skosztowali pysznej grochówki przygotowanej przez pracowników kuchni Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie.

W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Lelowa, przedstawiciele: Samorządu Gminy Lelów, członkowie Lelowskiego Towarzystwa Historyczno – Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego, przedstawiciele: jednostek OSP w Gminie Lelów, Domu Pomocy Społecznej w Lelowie,  kombatanci, harcerze, młodzież, dzieci i nauczyciele ze szkół w Gminie Lelów, a także Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie. Przemarsz wszystkich uczestników zabezpieczyli druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Lelów.

2003 - 2017
Statystyki odwiedzin

Dzisiaj: 224
Bieżący miesiąc: 2806
OGÓŁEM: 903174
Sponsorzy
Partnerzy
Copyright © 2011

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie


Projekt i wykonanie: Michał Marcinkowski