2017-08-25 11:40
Relacja z jubileuszowego Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej

https://images84.fotosik.pl/776/a640aae9f2e3bb9egen.jpg

 

W dniach 18 - 20 sierpnia 2017 roku odbył się Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej - „XV Święto Ciulimu - Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur.

Organizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie, Gmina Lelów oraz Lelowskie Towarzystwo Historyczno - Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego. Założonymi celami festiwalu były m.in.: przedstawienie kultury żydowskiej i polskiej (muzyki, tańca, potraw), integracja społeczności polskiej i żydowskiej oraz kultywowanie tradycji regionalnych.     

                      

Podczas pierwszego dnia festiwalu w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie miała miejsce projekcja filmu pt. ,,Mr Gaga”, którego reżyserem jest Tomer Heymann. Dyskusję o filmie, jak co roku, poprowadził dr Maciej Stroiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wszyscy uczestnicy mogli także obejrzeć wystawę obrazów olejnych Pana Piotra Kanieckiego „Pamiętam płonący piasek- o podróżach Abrahama Neumana do Palestyny”.  Kolejnym punktem spotkania było rozstrzygnięcie VIII Konkursu Potraw Regionalnych zorganizowanego pod patronatem Starosty Częstochowskiego. Oceny potraw dokonali znawcy kuchni żydowskiej i regionalnej- Pan Paweł Antas, Pani Justyna Woźnica oraz Pani Joanna Sokolińska. Zwycięzcom konkursu wręczone zostały nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na degustację potraw regionalnych przygotowanych przez laureatów VIII Konkursu Potraw Regionalnych. Każdy mógł spróbować przysmaków kuchni żydowskiej- czulentu oraz lelowskiego ciulimu, a pełnoletni uczestnicy skosztować koszernych wódek gatunkowych firmy Nisskosher z Bielska- Białej.

 

Uroczyste otwarcie imprezy plenerowej nastąpiło w sobotę o godzinie 16:00. Na początku zostali powitani zaproszeni goście, organizatorzy i sponsorzy festiwalu. Potem nastąpiło symboliczne zapalenie menory, którego dokonali przedstawiciele władz samorządowych oraz organizatorzy.

Po wystąpieniu zaproszonych gości rozpoczęła się część artystyczna festiwalu. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół folklorystyczny Ziemi Lelowskiej. Około godz. 17:00 rozpoczęły się występy zespołów z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie. Następnie na lelowskiej scenie wystąpiła Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie prowadzonej przez kapelmistrza- Panią Agnieszkę Gradoń przy wsparciu orkiestry dętej OSP w Rędzinach. Orkiestry zaprezentowały repertuar przygotowany przy współpracy podczas Warsztatów Integracyjnych Orkiestr Dętych. Około godziny 18.30 na scenie pojawił się zespół LACHERSI, który porwał niemal całą, niezmiernie liczną publiczność, do tańca. Zespół zagrał tradycyjne melodie lachowskie ozdobione barwnymi dźwiękami trąbki i klarnetu we współcześnie brzmiących aranżacjach. Utwory te mają oczywiście oryginalne teksty śpiewane gwarą lachowską. Po koncercie, na scenę zostali zaproszeni sponsorzy, którzy od lat finansowo wspierają nasz festiwal. Otrzymali oni statuetki „Dobrego Ducha Festiwalu” w podziękowaniu za wieloletnią pomoc i wsparcie. Dopełnieniem drugiego dnia święta był koncert zespołu, tworzonego przez czterech rodzonych braci- PECTUS. Zespół zaprasza słuchaczy w muzyczną podróż, przez kraje i brzmienia, które sam odkrywa. Muzycy dotykają także innych obszarów, takich jak, przestrzenie szerokorozumianego bluesa i country, dźwięki szkockich wyżyn. 
Chwytliwymi melodiami niosą pozytywne przesłanie. Publiczność nie pozwoliła odejść zespołowi bez bisów.

W sobotni dzień, na stadionie sportowym, można było skorzystać z możliwości odwiedzenia wystawy fotograficznej Pani Joanny Sidorowicz „Chasydzi” oraz obejrzeć wystawę prac plastycznych laureatów XI Konkursu pod nazwą „Lelów miejsce spotkania kultur”.

Liczba uczestników drugiego dnia festiwalu została oszacowana na ok. 10 tys. osób.

 

Trzeci dzień festiwalu został poświęcony kulturze żydowskiej. Na początku miało miejsce uroczyste zapalenie menory przez przedstawicieli społeczności polskiej i żydowskiej. Należy wspomnieć, że Pan Wicewojewoda Śląski- Mariusz Trepka, który przybył na uroczystości do Lelowa odznaczył Panią Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury- Ewę Molendę- odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którą przyznaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To ogromne wyróżnienie dla naszej Pani Dyrektor, która już od wielu lat pracuje przy organizacji tak ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, na scenie wystąpiły zespoły wokalno - instrumentalne działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie prowadzone przez Panią Natalię Gadzhuk - Ozgę. Po nich zespół taneczny z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie zaprezentował taniec inspirowany muzyką żydowską. Następnie na scenie pojawiła się pani Agnieszka Skowrońska, która zaprezentowała kilka utworów żydowskich. O godz. 16:30 na lelowskiej scenie wystąpił polski pianista, kompozytor, dyrygent, ostatni żyjący przedstawiciel przedwojennych klezmerów w Polsce, zwany ostatnim klezmerem Galicji Leopold Kozłowski i jego przyjaciele. Ich koncert to było wielkie wydarzenie dla Lelowa, był uhonorowaniem ostatniego dnia tegorocznego festiwalu. Pan Leopold Kozłowski otrzymał też specjalną statuetkę, ufundowaną przez Wójta Gminy Lelów- Pana Krzysztofa Molendę-, „Lelowski Płaszcz” za   wieloletnie wsparcie festiwalu.

Na zakończenie zaprezentował się zespół Chmielnikers. Repertuar zespołu stanowią wyrosłe z żydowskiego folkloru muzycznego, odzwierciedlające obyczajowość i życie piosenki oraz ballady śpiewane w języku jidysz o miłości, ważnych wydarzeniach rodzinnych, historycznych, kołysanki i utwory żartobliwe, ale również kompozycje czysto instrumentalne, stylizowane, powstające pod wpływem odrębnej kulturowo muzyki bałkańskiej i wschodniej.

 

Podczas niedzielnego dnia, dla wszystkich odwiedzających nasz festiwal, została przygotowana wystawa Grzegorza Dudały „Wycinanka Żydowska” oraz każdy chętny mógł spróbować swoich sił w tej technice, dzięki zorganizowaniu warsztatów plastycznych w miejscu imprezy. Ogromną niespodzianką było też przygotowanie przez Pana Grzegorza ogromnej wycinanki żydowskiej o powierzchni ponad 6 m2.

 

Kolejnym punktem, w którym mogli czynnie uczestniczyć przybyli goście, były warsztaty tańca żydowskiego prowadzone przez instruktora, Panią Agnieszkę Skowrońską. Podczas nich można było poznać podstawowe kroki tańca żydowskiego którego ważnym aspektem jest to, że nie tworzy się barier lecz je znosi. Jest w tańcach izraelskich miejsce na to, żeby wyrażać siebie i jednocześnie wspólne kroki pozwalają poczuć się częścią grupy.

 

W trakcie trzydniowej imprezy każdy mógł spróbować przysmaków kuchni regionalnej i żydowskiej- ciulimu i czulentu lelowskiego promujących festiwal. Ciekawą propozycją była także możliwość zwiedzania synagogi i ohelu, po których oprowadzała studentka Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Potrawy do degustacji w ilości 600 porcji promujące „Święto Ciulimu – Czulentu” zostały przygotowane przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie oraz wolontariuszy. 

 

 

Statuetki "Dobrego Ducha Festiwalu" za wieloletnie wsparcie finansowe i pomoc przy organizacji kolejnych edycji Święta Ciulimu- Czulentu otrzymali:

 • Krakowski Bank Spółdzielczy
 • TAURON Dystrybucja S.A. oddział Czętochowa
 • Firma DROG- BUD Sp. z o.o.
 • Przedsiębiorstwo Robót Drogowo- Mostowych "Myszków" Sp. z o.o.
 • Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. "Bronisze"
 • Firma "KADJA" Sp. z o.o. Artur Kitala, Damian Kitala
 • Zakład Budowlany PADBUD Paweł Pośpiech
 • Fundacja Nakielska
 • Państwo Renata i Artur Mejer
 • Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowe "DARPOL" Dariusz Ginter
 • Firma Transportowo Usługowo Handlowa Wojciech Ćwiek
 • Piekarnia Adam Glinka
 • Zakład Usługowo- Handlowy Mechanika Pojazdowa Włodzimierz Beleć
 • Spółdzielcza Agrofirma w Szczekocinach
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska "Rokitnianka"
 • JURAJSKA Sp. z o.o.
 • Firma EKOPAL- TRANS Sp. z o.o.
 • Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Handlowo- Usługowe "LAMCH" Sp. j. Mirosław Lamch, Stanisław Lamch

 

 

Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „XV Święto Ciulimu – Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur został objęty honorowym patronatem przez Ambasadę Izraela w Polsce oraz  przez: Pana Krzysztofa Jurgiela – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pana JarosławaWieczorka – Wojewodę Śląskiego oraz Pana Wojciech Saługę – Marszałka Województwa Śląskiego ,

ponadto Partnerami festiwalu są :

- Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie

- Fundacja Rodziny Nissenbaumów w Warszawie

- TAURON Dystrybucja

 

Sponsorami tegorocznego festiwalu byli:

- Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

- Firma TOORANK z Jasienicy

- Wytwórnia Wódek Gatunkowych „NISSKOSHER” z Bielska Białej

- Przedsiębiorstwo Robót Drogowo- Mostowych Stefan Cieślewicz z Myszkowa

- Krakowski Bank Spółdzielczy

- Starostwo Powiatowe w Częstochowie

- Nadleśnictwo Koniecpol

- Pan Senator Jarosław Lasecki właściciel zamku w Bobolicach

 

 1. Państwo Dorota i Wojciech Ćwiek z Białej Wielkiej
 2. Państwo Krystyna i Włodzimierz Beleć z Lelowa
 3. Państwo Beata i Adam Glinka właściciele Piekarni z Dąbrowna
 4. Firma Komes z Lelowa Państwo Emilia i Krzysztof Moryń z Lelowa  
 5. Pani Izabela Jaworska z Drochlina
 6. Pan Paweł Pośpiech właściciel firmy „PADBUD” ze Stanisławic
 7. Pan Longin Wałachowski Producent wózków dziecięcych „LONEX” w Janowie
 8. Panowie Artur i Damian Kitala właściciele firmy „KADJA” ze Ślęzan
 9. Panowie Euzebiusz i Krzysztof Szczerba współwłaściciele firmy „IMPART” ze Staromieścia
 10. Panowie Marek i Artur Foltyn właściciel firmy „EKOPAL TRANS” Sp. z o.o. z Lelowa
 11. Państwo Renata i Artur Mejerowie właściciele Firmy „BLACHOMET” ze Szczekocin
 12. Państwo Marzena i Dariusz Ginter właściciele firmy „DARPOL” ze Ślęzan
 13. Państwo Małgorzata i Krzysztof Krowiccy z Lelowa
 14. Państwo Magdalena i Patryk Lekstonowie właściciele Młyna w Staromieściu
 15. Państwo Urszula i Józef Sosnowscy z Białej Wielkiej
 16. Firma „LAMCH” z Niegowy
 17. Państwo Melania i Zbigniew Brodzińscy z Turzyna
 18. Pan Wiesław Klimas Pośrednictwo Ubezpieczeń z Lelowa
 19. Firma „JURAJSKA” sp. z o.o.  z Postępu
 20. „Spółdzielcza Agrofirma” ze Szczekocin
 21.  Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska „Rokitnianka” ze Szczekocin
 22.  ADMAR Zakład Produkcyjno- Handlowy Andrzej Wiński
 23.  Ochotnicza Straż Pożarna Żuraw, która użyczyła na potrzeby Festiwalu profesjonalne oświetlenie placu dla  publiczności.2003 - 2017
Statystyki odwiedzin

Dzisiaj: 223
Bieżący miesiąc: 2805
OGÓŁEM: 903173
Sponsorzy
Partnerzy
Copyright © 2011

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie


Projekt i wykonanie: Michał Marcinkowski