2011-09-06 14:30
Uroczystości Upamiętniające Wydarzenia Tragicznego Września 1939 roku w Lelowie

Dnia 4 września 2011 r. odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia tragicznego września 1939 roku w Lelowie. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. za poległych żołnierzy i zamordowanych mieszkańców Lelowa we wrześniu 1939 roku. We mszy uczestniczyli mieszkańcy Lelowa, okolicznych miejscowości, przedstawiciele Samorządu Gminy Lelów, członkowie Lelowskiego Towarzystwa Historyczno- Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego, kombatanci, harcerze, strażacy oraz Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury, prowadzona przez Pana kapelmistrza Henryka Iwaniuka. Po mszy  wspomnienie o tragicznych losach mieszkańców i kościoła parafialnego wygłosił Antoni Białowąs członek Lelowskiego Towarzystwa Historyczno – Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego.

Następnie   przedstawiciele Samorządu Gminy Lelów i Lelowskiego Towarzystwa Historyczno – Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego na grobie zamordowanych w 1939 roku przed kościołem w Lelowie złożyli wiązanki i zapalili znicze. Po uroczystościach uczestnicy uroczystości przemaszerowali na cmentarz wojskowy, gdzie odbył się apel poległych, złożenie wiązanek oraz zapalenie zniczy na mogile żołnierzy. Na cmentarzu wojskowym wspomnienie o wydarzeniach tragicznego września 1939 roku wygłosił Jerzy Karolczyk członek Lelowskiego Towarzystwa Historyczno – Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego.

Organizatorami uroczystości byli: Samorząd Gminy Lelów, Lelowskie Towarzystwo Historyczno- Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury.

2003 - 2017