2011-08-24 08:10
II Konkurs Potraw Regionalnych

Konkurs został zorganizowany podczas Festiwalu kultury polskiej i żydowskiej „IX Święto Ciulimu -Czulentu”- Lelowskie Spotkanie Kultur przez Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie oraz Starostwo Powiatowe w Częstochowie.

Celem konkursu było: promowanie Gminy Lelów i potraw regionalnych; doskonalenie sztuki kulinarnej; wymiana doświadczeń kulinarnych pomiędzy uczestnikami konkursu; pogłębienie wiedzy na temat tradycji lokalnej oraz zwyczajów kulinarnych kultury polskiej i żydowskiej oraz wspieranie lokalnej tożsamości.

Konkurs został zorganizowany jako degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez KGW i osoby prywatne. Polegał na przyrządzeniu przez każdego z uczestników dwóch potraw regionalnych: lelowskiego ciulimu i lelowskiego czulentu. Ocenie podlegały zarówno walory smakowe przygotowanych potraw, jak i estetyka ich wykonania i podania.

Do wzięcia udziału w konkursie zgłosiło się 6 uczestników. Powołana komisja dokonała oceny potraw regionalnych.

Skład komisji:

1. Paweł Antas  - Wiceprezes Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej, Członek Zarządu Eurotok Polska, Szef Kuchni

Restauracji „Em” w Koziegłowach

2. Jolanta Antas - Szef Kuchni Restauracji „Constancja” w Częstochowie

3. Mateusz Zasik

Nagrody dla laureatów konkursu ufundowane zostały przez Starostę Częstochowskiego Pana Andrzeja Kwapisza.

Przyznano następujące miejsca:

I miejsce- Anna Kurek